Bookmarks

You haven't yet saved any bookmarks. To bookmark a post, just click .

Jeżeli planujesz budowę w centrum miasta, musisz liczyć się z tym, że proces nie będzie łatwy, a na Twojej drodze pojawią się liczne utrudnienia. W zależności od miejscowości, w jakiej będziesz realizować inwestycję, mogą być potrzebne różne pozwolenia, a i procedury postępowania mogą się od siebie różnić. Co warto mieć na względzie?

Wjazd sprzętu do centrum

Przy dużych inwestycjach wjazd ciężkiego sprzętu do centrum miasta może okazać się problematyczny. Szczególnie budowy w części starego miasta muszą liczyć się z utrudnieniami. Pozwolenie na budowę to jedno. Nad inwestycją czuwać będzie też konserwator zabytków. Jeśli chcesz wykorzystać podnośniki, Gdańsk może stawiać inne wymagania, niż Szczecin.

Pod uwagę muszą też zostać utrudnienia, jakie możesz spowodować dla mieszkańców i przedsiębiorców. Czy budowa ograniczy dostęp do innych lokali mieszkalnych i użytkowych? Czy może uniemożliwić komuś wykonywanie działalności gospodarczej? Czy ktoś poniesie z tego powodu jakieś straty materialne? Oczywiście, powinieneś starać się takie utrudnienia minimalizować, ale nie zawsze jest to możliwe. A w skrajnych przypadkach ktoś może domagać się od Ciebie zadośćuczynienia.

Prace na wysokościach

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Chodzi tu nie tylko o Twoich pracowników, ale też o wszystkich ludzi, którzy znajdą się w trakcie prac w pobliżu budowy. Na przykład, jeżeli wykorzystujesz dźwigi budowlane, musisz liczyć się z zabezpieczeniem znacznie większego terenu ze względu na ryzyko spadających elementów.

Konieczne jest też odpowiednie zabezpieczenie rusztowań. Narzędzia oraz maszyny powinny być pozostawione w takim miejscu, w którym nie dostaną się do nich niepowołane osoby. Na budowie powinien znaleźć się również personel odpowiedzialny za BHP, który dopilnuje przestrzegania procedur.

Zajęcie pasa ruchu

Ważnym zagadnieniem jest sytuacja, w której inwestycja wymaga zajęcia większej przestrzeni, niż przeznaczony i posiadany na nią teren. Wtedy zajmowane są place, chodniki, a czasem nawet jezdnię. Wtedy potrzebujesz dodatkowych pozwoleń, które mogą wiązać się z kosztami. Szczególnie jeżeli musisz całkowicie zablokować ruch na ulicy, albo zajmiesz teren strefy płatnego parkowania, uzyskanie zgody na takie działania może być trudniejsze.

Planując budowę w centrum miasta, zadbaj już na początku o wszystkie najważniejsze pozwolenia. Utrzymuj też stały kontakt z przedstawicielami władzy, żeby nikt nie mógł Ci zarzucić, że działasz na własną rękę i ze szkodą dla miasta oraz jego mieszkańców.

by Bob Budowniczy

Read more posts by this author.