Bookmarks

You haven't yet saved any bookmarks. To bookmark a post, just click .

Wielokrotnie patrząc w górę zastanawiamy się, jak można stworzyć coś tak wysokiego. Bez wątpienia konstrukcja drapaczy chmur stanowi jedno z najbardziej odpowiedzialnych zadań, jakie w ogóle można sobie wyobrazić. Jeden, chociaż najmniejszy błąd może spowodować katastrofę budowlaną, w której wiele ludzi zostanie poszkodowanych. Na etapie budowy lub co gorsza po oddaniu budynku.

Utrzymywanie w czystości

Na sam koniec budynek musi prezentować się jak najlepiej. Mowa tutaj przede wszystkim o wewnętrznej części. To właśnie tam wielkie koncerny będą wynajmować lub wykupywać przestrzeń biurową dla swoich pracowników, dzięki czemu oni będą mogli wykonywać swoje obowiązki w jak najlepszy sposób. Ale nie tylko wnętrze musi prezentować najwyższy poziom z możliwych. Warto również pamiętać o szklanych oknach, z których wychodzi kapitalna panorama na rozciągające się miasto. Aby je wyczyścić, konieczne będą podnośniki. Gdańsk, Warszawa, Kraków - w wielu polskich miastach powstaje coraz więcej wieżowców, które służą korporacjom oraz mniejszym przedsiębiorstwom.

Transport materiałów

Zanim jednak wizja drapacza chmur ziści się w rzeczywistości, to trzeba zadbać o odpowiednie przeniesienie materiałów niezbędnych do przeprowadzenia tak gigantycznej inwestycji. Oprócz kwestii związanych z bezpieczeństwem trzeba również pamiętać o ograniczonym miejscu wokół budowy. Bardzo trudno przetransportować niezbędne urządzenia oraz najważniejsze rzeczy z punktu widzenia budowlańców kilkanaście pięter do góry. Można to zrobić za pomocą dźwigów, jednak znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem są windy budowlane. Pełnią one funkcje nie tylko podczas budowania wieżowca, ale również w trakcie jego funkcjonowania. Wszystkie cięższe meble lub urządzenia można przetransportować właśnie tą drogą podczas ewentualnych remontów.

Parking dla użytkowników

Chociaż w miastach bardzo mocno promuje się komunikację miejską oraz ograniczenie ruchu drogowego, to jednak czasami trzeba na miejsce spotkania przyjechać samochodem. Bez wątpienia stanowi to pewne utrudnienie w centrum miasta. Wiele z wieżowców posiada parkingi podziemne, które zdecydowanie ułatwiają funkcjonowanie. Jeżeli jednak liczba miejsc pod budynkiem jest ograniczona, wtedy niezbędne okazują się strefy płatnego parkowania. Rzecz jasna zdecydowanie łatwiej do pracy w centrum miasta dojechać tramwajem, autobusem lub metrem w przypadku Warszawy. Dlatego właśnie jeżeli nie musimy podróżować samochodem, warto przesiąść się na komunikację publiczną.

by Bob Budowniczy

Read more posts by this author.