Bookmarks

You haven't yet saved any bookmarks. To bookmark a post, just click .

Lakierowanie podłogi to jedna z tych czynności remontowych, które potrafią wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej opanowanych domowników. Woń lakieru unosząca się w całym mieszkaniu, „strefy, po których nie wolno chodzić” co nie zawsze respektują zwierzęta domowe i typowy, remontowy rozgardiasz związany z przenoszeniem rzeczy z pomieszczenia do pomieszczenia. Co zrobić, aby lakierowanie podłogi przebiegło możliwie jak najsprawniej i nie wywoływało stresogennych sytuacji? Zapraszamy do lektury!

Co ile lat powinno się lakierować podłogę?

Podłogę wykonaną z naturalnego drewna powinno się lakierować co 10 do 15 lat. Lakierowanie podłogi co taki czasu zapewnia jej odpowiednią ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami zewnętrznymi (na przykład wilgocią utrzymującą się w powietrzu i wnikającą w niezabezpieczone drewno). Lakierowanie jest więc pracą remontową, która powinna być cyklicznie powtarzana. Niestety lakierowanie wiąże się również z wyłączeniem danego pomieszczenia z użytkowania aż do zakończenia prac oraz wieloma innymi irytującymi domowników czynnikami – co zrobić, aby ograniczyć je do minimum?

Poproś domowników o opuszczenie mieszkania na czas lakierowania

Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, to warto poprosić domowników o opuszczenie mieszkania. Alternatywą może być przeprowadzenie prac w czasie, w którym większość osób jest w szkole lub pracy. Warto w tym miejscu dodać, że mówiąc o domownikach, mamy na myśli również czworonogów – zwierzęta domowe najlepiej na czas lakierowania wypuścić do ogrodu lub zamknąć w jednym pomieszczeniu. Warto zostawić im miski z wodą i karmą w takim miejscu, aby nie przechodziły przez pomieszczenie, w którym lakierujemy podłogę.

Solidnie wysprzątaj pomieszczenie, w którym zamierzasz lakierować podłogi

Tak wysprzątaj, choć lepszym określeniem byłoby tutaj „wymyj” – dosłownie pozbądź się wszelkich możliwych zbieraczy kurzu i wyszoruj każdy kąt pomieszczenia. Kurz, sierść i wszelkie inne zabrudzenia są Twoim wrogiem – jeżeli się ich nie pozbędziesz, to z pewnością przykleją się one do świeżego lakieru, i będą widoczne. Widoczne, zaschnięte zanieczyszczenia to oczywiście poprawki, a przedłużające się prace z pewnością nie ucieszą domowników.

Używaj bezwonnego lakieru do podłóg

Lakier do drewna występuje w kilku odmianach, które różnią się zarówno pod względem składu, jak i właściwości. Jeżeli musisz przeprowadzić lakierowanie podłogi pod obecność domowników, to ze swojej strony sugerujemy użycie bezwonnego lakieru. W tym miejscu warto dodać, że odczucie zapachu jest kwestią subiektywną. Naszym zdaniem nie istnieje w 100% bezwonny lakier do podłóg jednak w wypadku lakierów bezwonnych, nieodczuwalny jest charakterystyczny, ostry i chemiczny zapach lakieru.

by Bob Budowniczy

Read more posts by this author.