Bookmarks

You haven't yet saved any bookmarks. To bookmark a post, just click .

Interesują Cię zagadnienia poligraficzne? A może w ramach Twojej pracy zawodowej spotykasz się niekiedy z pojęciami, które brzmią dla Ciebie obco? Jeśli owszem - poniżej uchylamy rąbka tajemnicy!

Tabliczki znamionowe - czym są, gdzie się je stosuje?

Talibczki znamionowe są stosowane np. w przemyśle i służą znakowaniu maszyn. O ile na dobrach szybkozbywalnych (FMCG) stosuje się głównie etykiety samoprzylepne lub nadruk na opakowaniach, tak trwałe oznaczenie maszyn wymaga trwalszych rozwiązań. Odpowiedzią na te potrzeby są właśnie tabliczki znamionowe, które zawierają szereg przydatnych informacji. Z reguły jest to rok wytworzenia, dane producenta, moc znamionowa, ładowność, numer seryjny, a niekiedy nawet podstawowe instrukcje dotyczące użytkowania oraz zasad bezpieczeństwa. Najczęściej spotykane materiały, z których wykonuje się takie tabliczki to aluminium lub stal nierdzewna. Trwałość tych materiałów przemawia właśnie za wyborem tych rozwiązań.

Farby Pantone i Cmyk - co warto o nich wiedzieć?

Na początku warto dokonać pewnego podstawowego rozróżnienia - w tym zakresie często dochodzi bowiem do niepotrzebnego mylenia pojęć. Otóż wszelki grafiki, które widzimy na ekranie komputera czy telefonu komórkowego są przygotowane w przestrzeni kolorystycznej RGB. Oznacza to, że jeśli mamy np. przygotowany plik do reklamy remarketingowej, która ma być wyświetlania w sieci - nie można go wykorzystać np. do wydruku banera stacjonarnego, który ma być wywieszony przed siedzibą firmy. W przypadkach, gdy chcemy zająć się wydrukiem pliku - wówczas powinien on być przygotowany w przestrzeni kolorystycznej CMYK. Wówczas kolory powstają w ramach zmieszania tych czerech podstawowych barw (Cyan, Magenta, Yellow, Black). Farby Pantone to z kolei niezależny system barw, które uwzględniają także kolory metaliczne.

Kapitałka introligatorska - do czego służy?

Jeżeli w swojej karierze zawodowej zdarzy Ci się, że będziesz odpowiadać np. za przygotowanie kalendarzy biurowych - możesz spotkać się z takim określeniem jak kapitałka introligatorska. To nic innego element oprawy wykończeniowej nie tylko kalendarzy, ale również książek. Możesz wybierać spośród wielu dostępnych kolorów, aby np. uzyskać spójny efekt z wizerunkiem Twojego przedsiębiorstwa. Wybierz wówczas najbardziej zbliżoną kolorystycznie kapitałkę do Twojego logo i osiągnij efekt wow.

Czy spotkałeś się wcześniej chociaż z jednym z przytoczonych określeń? Z pewnością w przyszłości będziesz mieć do czynienia z powyższymi zagadnieniami, warto zatem mieć podstawową wiedzę na ich temat!

by Bob Budowniczy

Read more posts by this author.