Jeśli wykańczasz właśnie dom czy mieszkanie lub planujesz remont i kusi Cię, by sięgnąć po ciekawsze rozwiązania, to mamy coś dla Ciebie. Prezentujemy trzy nietypowe pomysły na wykończenie ścian. Wykorzystaj je do stworzenia naprawdę nietuzinkowej, unikalnej aranżacji.
Industrialnie i nie tylko, czyli cegła na ścianie
Odpowiednio oczyszczona i wyeksponowana stara cegła kryjąca się często pod tynkiem starszych budynków potrafi stanowić świetną bazę dla stylowego wnętrza. Widać to zresztą świetnie na załączonym do tego artykułu zdjęciu. Tylko czy da się jakoś osiągnąć ten efekt w nowym budynku? Oczywiście, wystarczy zainteresować się rozwiązaniami takimi jak cegła licówka lub imitacja starej cegły. Szczególnie warte uwagi jest to drugie, gwarantuje bowiem świetny efekt i jego trwałość przy znacznie niższym koszcie. Taka imitacja to nic innego jak wyglądające niczym cegła dekoracyjne płytki gipsowe.
Deska obiciowa - ciepłe i eleganckie wnętrze z historią
Pomimo tego, że dla wielu osób deski obiciowe mogą kojarzyć się jedynie z niemodną, niezwykle popularną dawniej boazerią, to jest to rozwiązanie naprawdę warte uwagi. Pojedyncza ściana lub elementy ścian obłożone drewnem mogą świetnie wzbogacić i ocieplić wnętrze. Szczególnie jeśli ułożenie obicia będzie nietypowe, a za sam materiał posłuży np. stare drewno z rozbiórki. Drewno takie, dzięki wielu latom działania zmiennych warunków atmosferycznych i właściwej renowacji zyskuje prawdziwie unikalną strukturę. Przy odpowiednim wykorzystaniu może więc tchnąć w Twoje wnętrze sporo życia. Samo w sobie ma też lata historii, gdyż pochodzi zazwyczaj z rozbiórek wiekowych, drewnianych domów czy stodół. Wykorzystując je, nadajesz mu więc nowe życie.
Naturalnie, zdrowo i minimalistycznie, czyli alternatywy dla popularnych rozwiązań
Na koniec pomysł dla osób, które dopiero zakończyły budowę lub planują generalny remont. Są nim ekologiczne materiały budowlane, takie jak tynki i farby gliniane oraz wapienne. Z wyglądu takie rozwiązanie może oczywiście przypominać klasyczne wykończenia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie wykorzystaniu jego walorów i pozostawieniu go w stanie nieco bardziej surowym. Szczególnie korzystne jest to w przypadku tynków glinianych. Bez malowania prezentują się one naprawdę świetnie. Co więcej, pozwalają też ścianom oddychać, nie szkodzą środowisku ani zdrowiu domowników, nie wymagają także odmalowywania. Są również trwałe i banalnie proste w naprawach. To ciekawe i co najważniejsze, ekologiczne rozwiązanie, które zdecydowanie warto rozważyć.
Mamy nadzieję, że zebrane tutaj pomysły przydadzą Ci się w tworzeniu swojego wymarzonego wnętrza. Jeśli czujesz niedosyt lub chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do innych wpisów. Znajdziesz w nich więcej ciekawych pomysłów i inspiracji w zakresie budownictwa i prac wykończeniowych.