Bookmarks

You haven't yet saved any bookmarks. To bookmark a post, just click .

Budynki takie jak bloki czy kamienice, są wizytówką miasta. By nienagannie się prezentowały, należy dbać o ich fasady. Samo czyszczenie ich czasem nie wystarczy. Należy wtedy je pomalować. Jak dbać o wygląd budynków? Czego potrzebujemy, jeśli jesteśmy mieszkańcem, a czego, gdy budynek jest naszą własnością? Czy możemy pomalować go na dowolny kolor? Sprawdziliśmy!

Stań na wysokości zadania!

Jeśli mieszkamy w parterowym domku jednorodzinnym, to pomalowanie elewacji jest łatwiejsze, niż myślimy. Wystarczy wybrać odpowiedni kolor, wypożyczyć rusztowanie i wziąć się do pracy.

Gorzej sprawa wygląda, gdy do pomalowania są wyższe budynki. W tym wypadku potrzebować będziemy podnośnik koszowy. Gdańsk posiada całą gamę firm, która zajmuje się wynajmem podnośników. I na tym kończą się trudności, jeżeli jesteśmy właścicielem budynku. Gorzej, jeżeli jest to budynek zaliczany do zabytkowych. Wtedy wybór koloru fasady musi być ściśle określony przez konserwatora zabytków. Czasem pozwala on nam wybrać jeden z kilku kolorów lub jeden z kilku odcieni jednego koloru.  W tym przypadku jednak pomalowanie budynku nie ogranicza się jedynie do wybrania farby, ale musimy także zgłosić się do konserwatora i dostać zgodę na pomalowanie domu. Jeżeli zaś mieszkamy we wspólnocie mieszkaniowej, musimy uzyskać zgodę wszystkich mieszkańców na pomalowanie całej elewacji. Wybór koloru również może się okazać trudniejszy, bo z pewnością każdy mieszkaniec budynku będzie miał swoją wizję wymarzonego koloru.

Więc chodź, pomaluj mój świat!

Kolory elewacji są bardzo rozmaite. W poprzednich dekadach bloki malowano już w pastelowych kolorach, w beżach, a nawet w pomarańczach i brązach. Nic dziwnego, że kolor elewacji stał się elementem mody, która jak wiemy, przemija. Jak więc wybrać kolor budynku tak, by po roku nie okazał się niemodny?

Możemy wybrać zawsze modną biel. Istnieje jednak bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że na białych domach szybciej będą widoczne ślady zniszczeń i zabrudzeń. My jesteśmy zwolennikami innego rozwiązania. Warto wybrać któryś z kolorów z palety kolorów pantone. Farby pantone to kolory z katalogu barw instytutu Pantone. Każda barwa jest odpowiednio nazwana i skatalogowana. Dzięki temu w profesjonalnych mieszalniach farb m

znając nazwę lub numer katalogowy, mamy pewność, że uzyskamy interesującą nas barwę.

Pomalowanie fasady potrafi zupełnie zmienić wygląd nie tylko budynku, ale także najbliższej jego okolicy. Dzięki temu teren dookoła naszego miejsca zamieszkania wydaje się bardziej schludny i elegancki.

by Bob Budowniczy

Read more posts by this author.