Bookmarks

You haven't yet saved any bookmarks. To bookmark a post, just click .

Prace na wysokościach należą do szczególnie niebezpiecznych. Od pracowników wymaga się odpowiednich uprawnień do wykonywania tego zawodu. Jest to między innymi aktualne orzeczenie lekarskie, a także zaświadczenie o przebytym

specjalistycznym szkoleniu, które przygotowuje do pracy w takich specyficznych warunkach. Jak wyglądają i na czym polegają prace na wysokościach?

Alpinizm przemysłowy

Prace wysokościowe zleca się między innymi do malowania trudno dostępnych miejsc, jak elewacje wysokich budynków czy malowanie kominów. Techniki linowe pozwalają na pomalowanie wszelkich zakamarków, dodatkowo jest to najlepsze rozwiązanie, w przypadku kiedy niemożliwe jest budowanie rusztowania, które dodatkowo jest bardzo kosztowne i czasochłonne. Na wiosnę, wiele zleceń prac wysokościowych polega przede wszystkim na myciu okien. W dużych miastach bardzo często można spotkać tak zwanych alpinistów przemysłowych, którzy zabezpieczeni na specjalnych linach, wiszą kilkadziesiąt metrów nad ziemią i wykonują swoją pracę. Mimo, że wielu osobom już na sam widok miękną kolana, to należy pamiętać o tym, że prace na wysokościach wykonują dobrze wyszkoleni pracownicy, a odpowiednie zabezpieczenia chronią ich przed możliwymi nieszczęśliwymi wypadkami.

Na podnośniku lub rusztowaniu

Prace na wysokościach są wykonywane nie tylko za pomocą technik alpinistycznych. Niekiedy wykorzystywany jest odpowiedni sprzęt, jak rusztowanie czy podnośnik koszowy. Gdańsk, Wrocław i wiele innych dużych miast w Polsce to miejsca, gdzie znajdują się firmy wykonujące prace remontowe z wykorzystaniem specjalnego sprzętu. Wykorzystuje się go do budowy domów, czyszczenia elewacji, naprawy dachów, montażu reklam czy oświetlenia. Mimo, że prace te nie są wykonywane na tak dużej wysokości, jak w przypadku alpinistów przemysłowych, to do wykonywania tego zawodu również potrzebne są odpowiednie szkolenia, które przygotowują pracowników do wykonywania prac w sposób bezpieczny.

Malowanie murali

Kolejną grupą osób, która również wykonuje prace wysokościowe zewnątrz budynków są artyści, którzy zajmują się malowaniem murali. W tym przypadku, oprócz pokonania lęku wysokości i przełamania się, aby wejść na podnośnik, liczy się również talent. Wykonanie muralu zaczyna się od przygotowania podłoża. Należy wyczyścić elewację, zagruntować i nałożyć warstwę podkładową. Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniej farby. Pantone to paleta kolorów, która jest wykorzystywana między innymi przez grafików i artystów do wykonania różnych projektów. Rodzaj farb do murali jest konsultowany ze specjalistami, którzy pomogą dobrać je do konkretnej powierzchni.

Praca na wysokościach wiąże się z posiadaniem uprawnień oraz odbyciu szkoleń, a zawód ten jest wykorzystywany w wielu branżach.

by Bob Budowniczy

Read more posts by this author.