Frezarki CNC to urządzenia powszechnie stosowane w szerokopojętym przemyśle – używa się ich przy produkcji mebli, części samochodowych, zabawek oraz wielu tak różnych od siebie produktów, że nie sposób ich wszystkich wymienić w jednym artykule. To urządzenia narażone na intensywną eksploatację – dlatego czasem zdarza się, że ulegają awarii. Dziś opowiemy o tym, w jaki sposób zdiagnozować problem, kiedy nasza frezarka odmówi posłuszeństwa!
Co oznacza termin CNC?
Tokarki CNC, wiertarki CNC, frezarki CNC – to tylko kilka popularnych urządzeń, które łączy jeden wspólny mianownik, jakim jest właśnie CNC. Skrót CNC pochodzi od terminu Computerized Numerical Control, który opisuje urządzenia sterowane komputerowo. Takie urządzenia są o wiele dokładniejsze od tych sterowanych manualnie – ryzyko błędu ludzkiego w ich przypadku jest ograniczone jedynie do błędów projektowych. Maszyna dokładnie przenosi założenia projektu na obrabiany surowiec – na przykład płytę metalową, betonową czy drewnianą. Są obsługiwane przez operatora oraz programistę, który programuje ich działanie, dostosowując je do założeń konkretnego projektu. Niestety błędy w pracy maszyny mogą pojawić się również wskutek uszkodzenia mechanicznego – dowiedz się, co możesz sprawdzić, zanim wezwiesz serwis CNC. Czy w przypadku każdej awarii musimy liczyć się z kosztowną naprawą? Niekoniecznie!
Plamy pojawiające się na obrabianym surowcu
Czasem zdarza się, że w trakcie cięcia, szlifowania lub innych procesów obróbki tworzywa mogą się na nim pojawić tłuste plamy. Jest to objaw świadczący o tym, że z naszej maszyny wycieka olej hydrauliczny. Jeżeli olej był niedawno wymieniany w takiej maszynie, to najprawdopodobniej został on przelany. W takiej sytuacji należy po prostu poczekać, aż nadmiar oleju wycieknie z maszyny. Inną ewentualnością może być uszkodzenie któregoś z elementów narzędzia – niestety, w takiej sytuacji konieczne będzie przeprowadzenie prac serwisowych. Ubytki oleju mogą poskutkować zatarciem się silnika lub przegrzaniem.
Głośna praca frezarki CNC
To kolejny objaw świadczący o niedostatecznej ilości oleju w maszynie. Frezarka zaczyna głośno pracować, ponieważ poszczególne jej elementy zaczynają się zacierać, lub też do wnętrza urządzenia przedostały się zanieczyszczenia w postaci pyłów czy innych drobinek obrabianych materiałów. W takiej sytuacji wymiana oleju jest koniecznością!
Frezarka wydziela nieprzyjemny zapach i przestała działać
Jeżeli frezarka wydziela charakterystyczny zapach spalonych kabli, a w pewnym momencie po prostu się wyłącza, to może świadczyć to o tym, że urządzenie się przegrzało. Przegrzanie może nastąpić zarówno wskutek wspomnianego już ubytku oleju, jak i również po prostu zbyt intensywnej eksploatacji. W takiej sytuacji warto poczekać ze wzywaniem serwisanta i uruchomić ją godzinę – całkiem niewykluczone, że maszyna zacznie z powrotem działać. Frezarki nowej generacji posiadają zabezpieczenia, dzięki którym wyłączają się przy skrajnych temperaturach podzespołów.