Bookmarks

You haven't yet saved any bookmarks. To bookmark a post, just click .

Frezarki CNC to urządzenia o bardzo powszechnym zastosowaniu. Mogą obrabiać metal, drewno i tworzywa sztuczne z niespotykaną dokładnością i w naprawdę wysokim tempie. Niestety ze względu na swoją precyzję i funkcjonalność są one narażone na intensywną eksploatację, której konsekwencją może być awaria. Co zrobić w sytuacji, w której nasza frezarka CNC zacznie odmawiać posłuszeństwa? Czy w sytuacji awarii frezarki CNC zawsze trzeba wzywać serwis? Dziś wymieniamy najczęstsze przyczyny awarii tych urządzeń – zapraszamy do lektury!

Znaczenie skrótu CNC

Czy zastanawialiście się kiedyś, co oznacza skrót CNC? Frezarki CNC, tokarki CNC oraz inne urządzenia, po których nazwie wymienia się te trzy litery, to maszyny sterowane komputerowo. Skrót CNC pochodzi od angielskiego terminu Computerized Numerical Control. Takie maszyny są programowane przez programistę, a nad ich działaniem czuwa operator. Możliwość programowania komputerowego maszyny sprawia, że działa ona z wybitną wręcz precyzją. W przypadku tych urządzeń jakiekolwiek odstępstwa od założeń projektowych mogą świadczyć o dwóch rzeczach – pomyłce programisty lub awarii maszyny. Jeżeli mowa o najczęstszych awariach to wymieniamy je poniżej.

Frezarka pozostawia plamy na obrabianej powierzchni

O czym może świadczyć, pojawienie się plam na przedmiocie obrabianym przez frezarkę? Najprawdopodobniej te plamy to olej hydrauliczny wyciekający z urządzenia. Jeżeli olej był niedawno wymieniany, to wyciek może być spowodowany tym, że zaaplikowano zbyt dużą jego ilość – najprawdopodobniej problem zniknie w trakcie używania. Jeżeli natomiast olej hydrauliczny we frezarce nie był wymieniany, to pojawienie się plam może świadczyć o poważniejszym problemie – płyn może wyciekać, ponieważ uszkodzony został element obudowy urządzenia. W takiej sytuacji konieczne jest wezwanie serwisu.

Frezarka wydaje dziwne dźwięki w trakcie działania

Charakterystyczne terkotanie frezarki w trakcie działania może świadczyć o uszkodzeniu silnika urządzenia. W takiej sytuacji należy wezwać serwis CNC, ponieważ konieczna może okazać się wymiana jednego z komponentów urządzenia.

Frezarka CNC przestała działać

Jeżeli frezarka CNC wyłączyła się i przestała działać to w ciągu najbliższej godziny pod żadnym pozorem nie należy jej uruchamiać ponownie. Urządzenie mogło wyłączyć się wskutek przegrzania. Frezarki CNC są wyposażone w zabezpieczenia anty-przegrzaniowe, które chronią komponenty urządzenia przed poważniejszą awarią. Jeżeli natomiast po godzinie frezarka w dalszym ciągu nie daje oznak życia, to niestety konieczne będzie wysłanie jej do serwisu.

by Bob Budowniczy

Read more posts by this author.