Bookmarks

You haven't yet saved any bookmarks. To bookmark a post, just click .

W każdej pracowni introligatorskiej powinno znaleźć się stosowne wyposażenie, które pozwoli na efektowne i sprawne wykonywanie codziennych obowiązków. Wyposażenie to może różnić się w zależności od charakterystyki danej pracowni, jednak możemy wyróżnić kilka produktów, które są absolutnym must have.

Wysokiej jakości farby

Każdy zakład introligatorski musi być wyposażony w wysokiej jakości farby. W zależności od technologii druku, rodzaju papieru i efektu, jaki ma zostać osiągnięty, rodzaje farb mogą się różnić. W pracowni powinny znaleźć się nie tylko typowe farby pantone, ale również specjalne farby drukarskie offsetowe, które są bardzo trwałe i odporne na ścieranie. Poza tym warto zaopatrzyć się w farby drukarskie cyfrowe, które są co prawda mniej trwałe niż farby offsetowe, ale zapewniają wysoką jakość druku i są łatwe w utylizacji. Pozostałe rodzaje, które zdecydowanie powinny znaleźć się w drukarni, to farby drukarskie sitodrukowe, flexograficzne oraz offsetowe UV, które schną bardzo szybko pod wpływem promieni UV.

Urządzenia do drukowania

Każdy zakład introligatorski musi posiadać również odpowiednie maszyny, dzięki którym może realizować kolejne zlecenia. Warto zaopatrzyć je w specjalne tabliczki grawerowane, na których można umieścić instrukcję obsługi lub inne oznaczenia, dzięki czemu każdy pracownik będzie eksploatował sprzęt właściwie, co oczywiście przełoży się na ich wieloletnią sprawność. Jaki sprzęt musi znaleźć się w pracowni? To oczywiście wszelkiego rodzaju niciarki, maszyny offsetowe, falcerki, maszyny do druku cyfrowego, bindery czy skanery. Ilość i rodzaje urządzeń należy dostosować przede wszystkim pod kątem specyfiki danego zakładu.

Elementy do łączenia materiałów drukowanych

Głównym zadaniem pracowników zakładu introligatorskiego jest nie tylko drukowanie materiałów, ale również ich skuteczne i efektywne łączenie. W tym celu wykorzystywane są specjalne niciarki, które jednak bez użycia odpowiednich elementów nie spełnią swojej roli. Jakie jeszcze produkty powinny znaleźć się w wyposażeniu pracowni? Przede wszystkim różnego rodzaju nici, haczyki i przebijaki, dzięki którym proces szycia materiałów w ogóle jest możliwy. Możemy porównać go do procesu szycia tkanin – bez nici i igieł niestety maszyna jest całkowicie bezużyteczna. Chcąc dostarczać kontrahentom materiały najwyższej jakości, warto również zadbać o precyzyjne komponenty. Zalicza się do nich np.  kapitałka introligatorska i inne drobne elementy, które znacznie ułatwią proces łączenia poszczególnych stron książek czy innych materiałów.

by Bob Budowniczy

Read more posts by this author.