Bookmarks

You haven't yet saved any bookmarks. To bookmark a post, just click .

Znajdziemy je na poczcie, w centrum logistycznym, w fabryce samochodów i w zakładach wytwarzających produkty spożywcze. Można z nich budować ciągnące się metrami linie, na których transportowane są przeróżne produkty. Oto urządzenia, które usprawnią funkcjonowanie każdego zakładu – niezależnie od wielkości czy branży, w jakiej działa. Poznajcie przenośniki rolkowe – urządzenia, bez których nasz świat nie wyglądałby tak samo!

Czym są przenośniki rolkowe?

Czym właściwie są przenośniki rolkowe? Ogółem, przenośniki to tak zwane urządzenia transportu bliskiego, czyli służące do transportowania ładunków w ramach jednego zakładu. Przenośniki mają kilka rodzajów – różnią się pod względem elementu nośnego, na którym transportowany jest ładunek. Jeżeli mowa o przenośnikach rolkowych, to elementem odpowiedzialnym za przenoszenie towarów są w ich przypadku rolki znajdujące się na stelażu, który swoją konstrukcją przypomina stół. Taki przenośnik może być napędzany kinetycznie, czyli po prostu poprzez popychanie ładunku na obrotowych rolkach, lub też mechanicznie, czyli przez silnik, który wprawia w ruch pas obrotowy, a ten z kolei wymusza ruch rolek.

Budowa linii przenośnikowej

Z przenośników można budować tak zwane linie przenośnikowe złożone z kilkumetrowych segmentów. Ogromną zaletą tych urządzeń jest łatwość ich łączenia – zazwyczaj dodawanie kolejnych segmentów polega na dokręceniu kilku klamer i śrub. Taka linia przenośnikowa może biec na przykład przez cały dział produkcji i każde jego stanowisko. Wyobraź dobie, o ile wolniej przebiegałby transport wewnętrzny w takim zakładzie, gdyby transport bliski był realizowany przez załogę? Nawet jeżeli towar przewożony byłby na paletach, to te palety trzeba by jeszcze rozpakować i rozładować – powtarzanie tej czynności na każdym kolejnym stanowisku po prostu nie ma sensu i dlatego właśnie stosowanie przenośników rolkowych jest najlepszym możliwym rozwiązaniem.

Jakie ładunki może transportować przenośnik rolkowy?

Najczęściej są to ładunki o niewielkiej wadze i gabarytach. Szerokość podajników rolkowych zazwyczaj wynosi od 60 do około 120 centymetrów. Warto jednak nadmienić, że tego typu urządzenia są zazwyczaj projektowane indywidualnie, aby maksymalnie dostosować ich parametry do możliwości zakładu. Dlatego to, jakie parametry techniczne będzie miała dana linia, jest uzależnione wyłącznie od inwencji inżyniera, i zasobności zakładowego budżetu. Jednym słowem, jeżeli właściciel linii zażyczy sobie, aby mogła być nią transportowana motopompa do wody brudnej, czy agregat prądotwórczy lub inne ciężkie urządzenia, to jest to do zrobienia, ale ze swojej strony sugerowalibyśmy dla transportu takich ładunków zastosować przenośnik taśmowy.

by Bob Budowniczy

Read more posts by this author.