Architektura zorientowana na ekologiczne rozwiązania stała się stałym zjawiskiem na rynku budownictwa jednorodzinnego. Implementacja nowych ekologicznych rozwiązań w postaci na przykład szklanych ścian poprawia efektywność energetyczną budynku. W tym artykule opisujemy, co zmieniają w budynku wprowadzone szklane ściany.
Nowoczesne budownictwo
Nowoczesne budownictwo cechuje się dużymi otwartymi przestrzeniami, które są pełne zieleni. Wszystko po to, aby stworzyć przyjemne warunki do przebywania w budynku. Współczesne nurty pojawiające się w branży architektonicznej zmieniają podejście projektantów. Realne zmiany w projektowaniu widać, chociażby w postaci innej elewacji, gdzie chętnie stosowane są ściany szklane. Zmiany praktyczne w projektowaniu wymuszają nie tylko warunki techniczne 2021, lecz także trendy panujące w budownictwie w kontekście rynku międzynarodowego. Implementacja energooszczędnych rozwiązań to absolutnie w ostatnich latach standard. Nikogo już nie zadziwia oświetlenie led czy wykorzystanie wody deszczowej do podlewania zieleni. Nie inaczej jest również z ekologiczną ślusarką. Elewacje szklane są niezwykle ekologiczne między innymi z uwagi na wąskie profile, które poprawiają termoizolacyjność budynku. Architekci, zakładając w domu takie ściany, w realny sposób zapobiegają stratom ciepła i poprawiają bilans energetyczny.
Co zmieniają w budownictwie ściany szklane?
Współczesne szeroko pojęte budownictwo wprowadza coraz to nowsze technologie. Przykładem może być manometr kwasoodporny stosowany w pracach instalacyjnych. Oprócz implementacji nowych urządzeń budownictwo jest zorientowane obecnie na prostą i jednolitą kolorystykę. Ściany wykonane ze szkła i aluminium to teraz ekologiczna konieczność, jeśli deweloper chce się pochwalić ekologicznym charakterem inwestycji. Elewacja wykonana w takiej technologii oprócz poprawy bilansu energetycznego poprawia estetykę całego budynku. Projektanci zgodnie wskazują, że takie szklane ściany są świetnym nowoczesnym akcentem, gdy wewnątrz stosowane są naturalne materiały tj. drewno czy kamień.
Szklane ściany a ekologia
Elewacje szklane wymagają odpowiedniej ślusarki aluminiowej, aby zachować dobrą izolację termiczną. W innym razie mieszkaniec domu lub budynku mieszkalnego będzie narzekał na przegrzania w okresie letnim i wychłodzenia w okresie zimowym. Takie sytuacje są niedopuszczalne w nowoczesnym budownictwie. Aby uniknąć takich sytuacji, zaleca się stosowanie izolatorów i potrójnych pakietów szybowych, które sprawiają, że szklane ściany utrzymują temperaturę.