Bookmarks

You haven't yet saved any bookmarks. To bookmark a post, just click .

Drewniane ogrodzenie dookoła domu to coś, co może dodać całej posesji uroku i rustykalnego charakteru. Ochrania ją także przed dostępem niepożądanych gości. Jednak drewno to materiał, który pod wpływem warunków atmosferycznych i wraz z biegiem czasu może ulegać stopniowej degradacji. Jak przeprowadzić szybką i skuteczną renowację drewnianego ogrodzenia wokół domu?

Oceń stan ogrodzenia i jego otoczenia

Zanim przystąpisz do prac renowacyjnych, powinieneś zająć się dokładną oceną stanu ogrodzenia i otoczenia dookoła niego. Zwróć uwagę na stan drewna – powinno być wolne od uszkodzeń takich jak duże pęknięcia, gnijące fragmenty czy też wystające sęki. Zastanów się także, czy ogrodzenie wymaga usunięcia warstw starej farby i impregnacji. Jeśli farba pęka i łuszczy się, koniecznie należy ją wymienić. Oceń także, jak prezentuje się otoczenie dookoła ogrodzenia. Jeśli w gruncie pojawiły się jakiekolwiek ubytki, do ich uzupełnienia może być konieczna ziemia ogrodowa. Poznań i każde inna większe miasto to miejsce, gdzie możesz takową zamówić. Podłoże wokół ogrodzenia powinno być stabilne i równe.

Pozbądź się starych warstw farby

Jeśli Twoje drewniane ogrodzenia pokryte jest starymi warstwami farby, których stan pozostawia wiele do życzenia, możesz je usunąć aby uzyskać estetyczny efekt renowacji. Przede wszystkim, możesz wypróbować ścieranie mechaniczne, wykorzystując włókniny ścierne, papiery ścierne bądź też szlifierki oscylacyjne. Jest to co prawda praca wymagająca cierpliwości, jednak przynosząca wymierne rezultaty. Co ciekawe, w sklepach możesz kupić także specjalne środki chemiczne, które służą do rozpuszczania starej farby. Po ich zastosowaniu wystarczy, że farbę zmyjesz wodą pod ciśnieniem bądź też drapiesz.

Zaimpregnuj drewno

Kiedy usunąłeś już stare warstwy farby z ogrodzenia, a drewno zostało przywrócone do swojego naturalnego stanu, musisz zatroszczyć się o jego ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Kluczowym krokiem, który wpływa na ochronę i wygląd ogrodzenia, jest impregnacja drewna. Przede wszystkim, wybierz odpowiedni impregnat, dopasowany do rodzaju drewna ogrodzeniowego i warunków atmosferycznych. Możesz zdecydować się na impregnat bezbarwny, który wydobędzie naturalny blask drewna, bądź też wybrać impregnat w odpowiednim kolorze. Drewno przed nałożeniem impregnatu powinno być wysuszone i oczyszczone. Sam impregnat nakładaj przy pomocy wałka, pędzla bądź też pistoletu natryskowego. Deski powinny być pokryte dokładnie cienką, równomierną warstwą. Po nałożeniu impregnatu odczekaj wskazany przez producenta czas. W czasie wysychania impregnatu ogrodzenie nie może być wystawione na działanie wilgoci lub deszczu.

by Bob Budowniczy

Read more posts by this author.