Bookmarks

You haven't yet saved any bookmarks. To bookmark a post, just click .

Wiosna to szczególny czas, który kojarzy się również z porządkami. Wówczas pozbywamy się niepotrzebnych rzeczy i staramy się wytworzyć w naszych domach więcej przestrzeni. A co z ogrodem? On również zasługuje na wiosenne uporządkowanie! W naszym dzisiejszym artykule podpowiadamy, o czym zdecydowanie nie można zapomnieć!

Porządek po zimie

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić w swoim wiosennym ogrodzie, jest oczywiście uporządkowanie przestrzeni po zakończonej już zimie. Z całą pewnością pod śniegiem zalegało sporo śmieci, obumarłych korzeni drzewek czy roślin oraz innych rzeczy, które należy usunąć. Pamiętaj jednak, aby porządki wykonywać delikatnie i z rozwagą. W końcu nigdy nie wiesz, kiedy pod szpadlem lub łopatą znajdzie się np. rura aluminiowa będąca częścią instalacji cieplnej twojego domu! Z tego powodu lepiej kop powoli, zwracając uwagę na podłoże i jego charakterystykę.

Nowe dekoracje i donice

Wybór dekoracji i doniczek do ogrodu zależy oczywiście od twoich indywidualnych preferencji estetycznych i stylu ogrodu, który chcesz uzyskać. Możliwości w tym zakresie masz naprawdę wiele, dlatego wybór nie należy do najprostszy! Możesz np. postawić na krasnale ogrodowe lub inne figurki, które dodadzą całej przestrzeni uroku. Jeśli natomiast chodzi o donice, to w ostatnim czasie niezwykle popularne stały się te wykonane z drewna. Alternatywą są donice betonowe lub ceramiczne, które są bardzo popularne ze względu na swoją trwałość i estetykę. Wracając jeszcze na chwilę do dekoracji, to zdecydowanie warto postawić także na kamienie, które w ogrodzie można wykorzystać na wiele sposobów. Mogą z powodzeniem służyć jako dekoracje na ścieżkach, wodospadach czy w okolicy oczka wodnego.

Odpowiednie przygotowanie gruntu

Przygotowanie gleby w ogrodzie jest bardzo ważne, ponieważ wpływa bezpośrednio na zdrowie roślin i plonowanie. Co konkretnie powinieneś zrobić? Pierwszym krokiem jest usunięcie wszelkich chwastów i innych resztek roślinnych. Następnie należy dokładnie spulchnić glebę, np. za pomocą łopaty, widły lub glebogryzarki. Pamiętaj, aby przez cały czas używać rękawic. Dobrym wyborem będą np. solidne i wytrzymałe rękawice dragon. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie nawożenie, ponieważ wówczas rośliny będą mogły się dobrze rozwijać. Przed samym sadzeniem roślin najlepiej zastosować nawóz organiczny lub sztuczny. Z kolei po spulchnieniu gleby warto ją wyrównać, aby na powierzchni nie tworzyły się wgłębienia i wypukłości. Mogą one bowiem prowadzić do zalegania wody.

by Bob Budowniczy

Read more posts by this author.