Biorąc pod uwagę coraz bardziej ograniczoną ilość węgla brunatnego, węgla kamiennego, oraz ropy naftowej i innych surowców, z roku na rok wzrasta znaczenie odnawialnych źródeł energii. Także w Polsce praktyki mające na celu poprawę jakości środowiska poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych coraz bardziej przebijają się do użytku codziennego.
Jak najlepiej pozyskiwać źródła odnawialne?
Oczywiście naturalne źródła energii, czyli woda, wiatr oraz promienie słoneczne, dostępne są niemal wszędzie. Kluczem jest jednak nie ich dostępność, ale jak najbardziej efektywne wykorzystanie. W naszym kraju nie uświadczymy dużej liczby elektrowni wodnych, ponieważ prądy nie są aż tak intensywne. Inaczej sprawa ma się w krajach skandynawskich, które chętnie generują prąd właśnie z wody. W Polsce najczęściej można spotkać panele słoneczne na dachach. DO ich umieszczenia niezbędny będzie uchwyt dachowy, zamontowany pod odpowiednim kątem. Tylko w taki sposób będziemy w stanie generować maksymalną ilość prądu pochodzącą ze Słońca.
Problemy związane z bateriami słonecznymi
Niestety, wciąż można spotkać się z niezadowolonymi osobami korzystającymi z energii słonecznej, zarówno w celach indywidualnych, jak i biznesowych, którzy narzekają na zbyt niski poziom wytworzenia prądu, niezbędnego do codziennego funkcjonowania. Pierwszym i najważniejszym błędem jest brak troski o jakość paneli. Wystarczy tylko niewielka warstwa jakiegokolwiek zabrudzenia, aby efektywność baterii zmniejszyła się o kilkanaście procent. Może to być osad kurzu, ale także zalegające liście, czy gałęzie. Właśnie z tego powodu tak ważne jest regularne mycie paneli fotowoltaicznych. Poznań, Warszawa, Gdańsk - niemal w każdym województwie znajdziemy profesjonalistów, którzy pomogą utrzymać nasze baterie słoneczne w odpowiednim stanie.
Czy generujemy odpowiednią ilość energii?
Oprócz walorów ekologicznych i środowiskowych, inwestycja w odnawialne źródła energii ma przede wszystkim oznaczać dla nas długofalowe korzyści dla naszego portfela. Powinniśmy wpierw zwrócić uwagę na kilka aspektów, które wcześniej zostały już wspomniane, takich jak położenie paneli fotowoltaicznych pod odpowiednim kątem względem Słońca, jak również zadbanie o ich czystość. W takim przypadku z czystym sumieniem może zostać przeprowadzony audyt efektywności energetycznej. Dzięki niemu będziemy w stanie w realny sposób sprawdzić, jakie jeszcze działania możemy podjąć w celu poprawy wydajności naszych urządzeń do przetwarzania energii odnawialnej.